Mikulov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Mikulov
Domů - Portál MikulovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Mikulova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Zámky > Zámek Mikulov

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Zámek Mikulov

Fotogalerie:
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov
Zámek Mikulov


Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Zámek Mikulov

Schránka:
Přidej do schránky.

První osídlení mikulovského Zámeckého vrchu, snad v podobě menšího přemyslovského hradiště, spadá do 11. a 12. století. První průkazná zmínka o královském hradu Nikolsburgu, který na místě zaniklého hradiště vznikl někdy v první polovině 13. století, pochází z r. 1249. Onoho roku daroval moravský markrabě (a pozdější český král) Přemysl Otakar II. Mikulov Jindřichovi z Lichtenštejna. Ironií osudu se právě Lichtenštejnové v rozhodujících chvílích přidali na stranu Přemyslova protivníka Rudolfa Habsburského, Mikulov jim však zůstal až do r. 1560 a zasloužili se o jeho neustálé rozšiřování a opevňování. Kvalita mikulovských fortifikací se ukázala za husitských válek, kdy hrad při svém tažení do Rakouska r. 1426 neúspěšně obléhali husité. Za místní zajímavost je možné pokládat mikulovský dlouholetý pobyt manželky Jana Kryštofa z Lichtenštejna, proslulé Perchty z Rožmberka, ve druhé polovině 15. století.

Turecké nebezpečí, zejména obléhání Vídně Turky r. 1529, přimělo Lichtenštejny v první polovině 16. století k další modernizaci hradního opevnění. Již r. 1560 však koupil Mikulov za 60.000 uherských tolarů uherský šlechtic Ladislav Kereczenyi, čímž skvělá lichtenštejnská historie Mikulova skončila. Jiná, neméně významná etapa mikulovské historie začala již r. 1575, kdy Mikulov získal Adam z Ditrichštejna. Ten navázal na stavební úpravy Kereczenyiů, směřující ke zvýšení obytného standardu mikulovského hradu. Stavební aktivita dosáhla svého vrcholu za Adamova nástupce kardinála Františka z Ditrichštejna, který mikulovský hrad proměnil ve druhém desetiletí 17. století v luxusní renesanční rezidenci.

Kardinál František z Ditrichštejna (1570 – 1636), který v Mikulově sídlil, zastával pozici olomouckého biskupa a po Bílé hoře náležel k nejmocnějším mužům v zemi. Maxmilián II. z Ditrichštejna v rozšiřování a zvelebování zámku pokračoval, ve čtyřicátých letech 17. století vznikl mimo jiné rozsáhlý vinný sklep s obřím sudem o objemu 1.010 hl vína. Pohroma postihla zámek r. 1645, kdy jej vydrancovali Švédové. Ditrichštejnové pak pokračovali v úpravách zámku i ve druhé polovině 17. století. Druhou, ještě větší ranou byl rozsáhlý požár, který mikulovský zámek r. 1718 těžce poškodil a prakticky si vynutil jeho další přestavbu ve dvacátých letech 18. století.

Pracovala na ní řada vídeňských stavařů a umělců a zámek tehdy získal barokní ráz. Ditrichštejnové vlastnili Mikulov do r. 1945. Ve zdech zámku se za jejich éry uskutečnila důležitá mezinárodní jednání a Mikulov navštívila řada významných osobností, jako rakouská císařovna Marie Terezie, francouzský císař Napoleon či pruský císař Vilém. R. 1945 objekt postihla třetí katastrofa: vypálila jej ustupující nacistická vojska a zůstal ležet v troskách. O obnovu zámku, která proběhla v letech 1947 – 1960, se tentokrát zasloužil jeho dosavadní vlastník – český stát, který pak v objektu zřídil Regionální muzeum.


Adresa a kontaktní informace:
ZÁMEK MIKULOV
ZÁMEK 1
692 01  MIKULOV NA MORAVĚ

telefon:+420 519 309 019
e-mail:rmm@rmm.cz

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N48°48'23,04"; E16°38'9,60"
Zpráva pro Zámek Mikulov
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 736

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Mikulov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena