Mikulov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Mikulov
Domů - Portál MikulovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Mikulova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Přírodní zajímavosti > Národní přírodní rezervace Ranšpurk

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Ranšpurk

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Národní přírodní rezervace Ranšpurk

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Ranšpurk

Schránka:
Přidej do schránky.

NPR Ranšpurk (vyhlášena 1949) tvoří část lužního lesa asi 5,5 km j. od Lanžhota. Rozloha NPR je 19,20 ha s průměrnou nadmořskou výškou 152 m – 153 m. Důvodem ochrany území je zbytek hospodářskou činností málo ovlivněného (pralesovitého) porostu lužního lesa v oblasti soutoku Moravy a Dyje, které je také využíváno jako modelové území lesnického výzkumu.

Rezervace se nachází v údolní nivě řek Moravy a Dyje. V jejím podloží jsou sedimenty Vídeňské pánve; nad nimi jsou uloženy fluviální štěrky, na nichž leží písčité povodňové hlíny. Mrtvá ramena vyplňují organické sedimenty. Místy vystupují na povrch ostrůvky navátých würmských písků (tzv. hrúdy). Na sedimentech údolní nivy se vytvořily vesměs fluvizemě glejové a gleje (především pelické). Na hrúdech se vyvinuly regozemě, případně černozemě arenické.

Největší plochu chráněného území pokrývá tzv. tvrdý luh, tj. porosty s dominantním dubem letním, jasanem úzkolistým, babykou, místy s hojným zastoupením lípy malolisté a habru obecného. V podrostu tohoto typu lesa se objevují sasanka pryskyřníkovitá, lecha jarní, řeřišnice luční, svízel vonný, srha hajní, ostřice lesní, místy i rozrazil horský. Na nejvyšších místech jsou porosty svízele vonného. Kolem tůní se vyskytují fragmenty vrbin s vrbou bílou, kterou provázejí ostřice štíhlá, o. pobřežní, chrastice rákosovitá, šišák vroubkovaný, kyprej obecný a další druhy. Ve vodě byla zjištěna žebratka bahenní . Vzácně zde byly pozorovány i zvláště chráněné ostřice hubená, kruštík polabský, bledule letní a řeřišnice malokvětá.

V dutinách starých stromů hnízdí holub doupňák, žluna šedá, lejsek bělokrký a šoupálek krátkoprstý. Bylo zde zjištěno několik druhů obojživelníků, např. čolek podunajský. V lesním porostu se vyskytuje řada vzácných druhů hmyzu. Velmi hojný je mravenec Liometopum microcephalum, na starých dubech žije tesařík obrovský a krasec Eurythyrea quercus.

Plocha dnešního chráněného území byla od konce 19. století ušetřena hrubších zásahů. Do té doby se v celém lesním komplexu, jehož součástí jsou rezervace Ranšpurk i Cahnov-Soutok, páslo. Někdejší majitelé, Lichtenštejnové, lesní porost v dnešním chráněném území považovali za přírodní památku a intenzivně v něm nehospodařili. Lesní porosty mají přirozenou dřevinnou skladbu, pouze v jv. cípu je skupina vysázených ořešáků černých.

Po vybudování obory na intenzivní chov jelení a daňčí zvěře počátkem 70. let byla plocha chráněného území podstatně narušena spásáním, které likvidovalo především přirozenou obnovu dřevinné složky - na začátku 90. let byla proto oplocena. V současnosti se začíná kladný vliv oplocení projevovat intenzivním zmlazováním dřevin, zejména babyky. Jiným negativním faktorem byla regulace řek Moravy a Dyje, která znemožnila pravidelné záplavy. Umělé povodňování oblasti soutoku obou řek započalo teprve po roce 1992. Část porostu ořešáku černého byla již vykácena a nahrazena výsadbou dubu.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE RANŠPURK
692 01  MIKULOV NA MORAVĚ

telefon:+420 519 510 585
fax:+420 519 510 130

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N48°49'8,76"; E16°42'9,72"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Ranšpurk
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1037

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Mikulov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena