Mikulov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Mikulov
Domů - Portál MikulovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Mikulova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Expozice - oděv Markéty Františky Lobkowiczové

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Expozice - oděv Markéty Františky Lobkowiczové

Fotogalerie:
Expozice RMM - Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové
Expozice RMM - Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové
Expozice RMM - Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové
Expozice RMM - Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové
Expozice RMM - Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové
Expozice RMM - Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Expozice - oděv Markéty Františky Lobkowiczové

Schránka:
Přidej do schránky.

Fond historických oděvů na území Čech a Moravy byl obohacen o velmi významnou a mimořádně dobře dochovanou památku - oděv z rakve Markéty Františky Lobkowiczové (?1597-1617), pochované s manželem Václavem Vilémem Lobkowiczem (1592-1621) v kryptě farního kostela sv. Václava v Mikulově. Pohřební oděvy obou manželů získalo v roce 2003 Regionální muzeum v Mikulově v souvislosti s antropologickým výzkumem kosterních pozůstatků obou manželů, který provedla RNDr. Eva Drozdová. Oděv Markéty Františky konzervovala v roce 2005 akademická malířka Vendulka Otavská.

Markéta Františka, dcera moravského podkomořího Zikmunda II. hraběte Dietrichsteina a Joanny z veronské šlechtické rodiny Scaligerů, patřila ke třetí generaci mikulovských Dietrichsteinů. Do roku 1616 je uváděna jako dvorní dáma císařovny Anny, manželky císaře Matyáše. V únoru 1616 se provdala a rok poté zemřela po porodu svého prvního syna.

Šat Markéty Františky je vynikajícím příkladem ženského oděvu raného 17. století, dochovaného v Evropě jen velmi vzácně. Vzhledem ke krátké životní pouti Markéty Františky můžeme předpokládat, že šaty byly zhotoveny kolem roku 1616. Soubor se skládá ze znamenitě ušitého živůtku a okázalého reprezentativního pláště s visícími rukávy, zvaného ropa, zhotoveného z ručně stříhaného sametu. Oba díly oděvu mají tuhé límce, které podpírají rafinovaný krajkový límec. Rukávy živůtku jsou zdobeny jemnými hedvábnými manžetami. Takové doplňky se zachovaly zcela výjimečně.

Soubor je doplněn širokou sametovou sukní. K pohřební výbavě patří dále pletené hedvábné punčochy, podvazky z pruhů hedvábné látky zdobené paličkovanou krajkou se střapečky, zavázané stuhy z obuvi a také polštářek vyplněný dlouhými lidskými vlasy. Šaty Markéty Františky představují španělskou módu horních vrstev společnosti. Tuto módu lze sledovat i na řadě portrétů pocházejících z oné doby. Převládala na vídeňském dvoře, a jak můžeme vidět u Markéty Františky, španělský oděv nosila i moravská šlechta.

V sezoně 2009 byla expozice doplněna o nově restaurované předměty. Pozdně gotický krucifix - dřevořezba, hlásící se k přelomu 16. a 17. století, náležel k vybavení zámecké kaple. Nyní je instalován v sále věnovaném kardinálu Františku Dietrichsteinovi. Je možné předpokládat, že právě jím byl pro zámeckou kapli objednán.

Pro rokokové dámské šaty, v nichž byla do rakve uložena Marie Anna Josefa Dietrichsteinová (1705-1764), byl s ohledem na požadavky vystavení - stálá teplota, vlhkost, minimální osvětlení - vyčleněn prostor kabinetu vklíněného do silného renesančního zdiva pláště zámku. Šaty jsou ušity z hedvábí podle francouzské módy šedesátých let 18. století: úzký živůtek s hlubokým výstřihem a úzkými tříčtvrtečními rukávy, sukně velmi široká v bocích. Restaurátorku ak. malířku Vendulku Otavskou opět překvapil dobrý stav dochování oděvu. Spolu s šaty jsou vystaveny též střevíčky s textilním svrškem, které k oděvu náležejí.


Adresa a kontaktní informace:
REGIONÁLNÍ MUZEUM V MIKULOVĚ
692 01  MIKULOV NA MORAVĚ

telefon:+420 519 309 019
e-mail:rmm@rmm.cz

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N48°48'24,48"; E16°38'18,24"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Expozice - oděv Markéty Františky Lobkowiczové
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku hnědou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 747

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Mikulov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena